Jak działają oczyszczalnie ścieków?
przez redaktor · Opublikowano · Zaktualizowano

Oczyszczalnie ścieków to miejsca, w których oczyszczana jest woda ze ścieków komunalnych, aby była bezpieczna przed uwolnieniem do środowiska. Oczyszczalnie mają skomplikowaną infrastrukturę, która doprowadza do nich nieczystości. Natomiast typowa instalacja domowa podłączona do gminnej kanalizacji obejmuje jedynie rury. Możliwe jest posiadanie również przydomowej oczyszczalni ścieków, której celem jest przekształcenie ścieków w wodę, którą można wykorzystać i odprowadzić na przykład na terenie swojego ogrodu. Istnieją różne standardy stosowania i użytkowania tych systemów.
Jak działa oczyszczalnia ścieków?
Oczyszczalnie ścieków zazwyczaj składają się ze zbiorników i przyłączy oczyszczalni ścieków. Typowe instalacje oczyszczają ścieki z domów i firm, natomiast niektóre duże przedsiębiorstwa mają swoje własne oczyszczalnie.
Jak działa oczyszczalnia? Najpierw ścieki gromadzone są w zbiornikach typu szambo i przewożone specjalistycznym wozem do oczyszczalni. Ścieki mogą trafiać również bezpośrednio do instalacji poprzez system kanalizacji gminnej. Wtedy zawartość jest przesyłana rurami i przepustami i ostatecznie odprowadzana do zbiornika wodnego. Ścieki najpierw oczyszczane są z zanieczyszczeń stałych, które pozostają na specjalnych kratach i filtrach, a następnie usuwane są zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne.
Jakie jest zadanie oczyszczalnie ścieków?
Głównym celem oczyszczalni jest przekształcenie ścieków komunalnych w wodę, którą można wykorzystać i odprowadzić do środowiska – najczęściej rzeki. To obecnie niezbędna instalacja, która ma wpływ na wiele sfer środowiska, a także przemysłu i życia codziennego. Ścieki domowe zawierają materię organiczną, taką jak żywność, chemikalia organiczne i odchody ludzkie. Zawierają również mikroorganizmy, takie jak:
- bakterie,
- wirusy,
- pierwotniaki,
które są patogenne dla ludzi.
Dlatego ścieki bytowe muszą zostać oczyszczone, zanim zostaną wypuszczone z powrotem do natury, aby drobnoustroje chorobotwórcze nie skaziły naszych źródeł wody. Istnieje wiele standardów dotyczących stosowania i użytkowania tych systemów.
Oczyszczalnie ścieków odprowadzają niewielkiej ilości wodę, która może zawierać bakterie lub inne zanieczyszczenia. Minimalizują również zrzut resztkowego osadu.
Gdzie powstają oczyszczalnie ścieków?
Profesjonalne instalacje do oczyszczania wody powinny być zlokalizowane na terenach wiejskich lub na obrzeżach aglomeracji, po to by w przypadku awarii nie powodowały rozlewania się nieczystości na terenach miast. Niektóre instalacje generują nieprzyjemny zapach, dlatego oczyszczalnia w centrum miasta to nie jest dobry pomysł.
Lokalizacja również odgrywa inną rolę. Oczyszczalnia powinna znajdować się wystarczająco blisko użytkowników, aby zminimalizować koszty przesyłu ścieków.
Każda oczyszczalnia ścieków powinna być przyjazna dla środowiska, minimalizując zanieczyszczanie gleby i wody w wyniku zrzutów lub wypadków na miejscu. Właściwe stosowanie standardów zapewni środowisko, w którym każdy będzie mógł zdrowo i bezpiecznie żyć!